Poznajmy wady i zalety biznesu franczyzowego

Nie da się ukryć, że każdy biznes się jednak opiera na różnego rodzaju zależnościach oraz relacjach. Franczyza jest specjalnym systemem powiązań pomiędzy franczyzobiorcami oraz franczyzodawcą, którzy działają między sobą według ustalonych ściśle zasad. Nie ma oczywiście idealnych systemów. Jednak znaleźć można oraz dopasować do siebie biznesowych partnerów, którzy oczywiście będą gotowi na współpracę. Jednocześnie zaznaczmy, że ich cele, potrzeby oraz wizje prowadzenia biznesu muszą być tożsame. Osiągną dzięki temu wspólny sukces.

Jednak, aby to wszystko było możliwe biznesowe decyzje powinny być podejmowane w pełni świadomy sposób. Dlatego też warto przyjrzeć się nieco bliżej charakterystycznym cechom dla franczyzowych systemów czy też wskazać ich wady oraz zalety.

Zacznijmy od zalet

Zacznijmy od zalet, ponieważ ich jest na pewno więcej. Dzięki sprawdzonemu biznesowemu modelowi samo ryzyko niepowodzenia franczyzowego przedsięwzięcia jest bardzo niskie. Sama różnorodność franczyzowych ofert otwiera nam drzwi do prowadzenia biznesu własnego zarówno dla osób z zawodowym wykształceniem, jak i także średnim oraz wyższym. Do tego dochodzi także niezwykle szeroki katalog franczyzowych sieci. Umożliwia on nam inwestowanie zarówno dla inwestorów z większym oraz mniejszym inwestycyjnym kapitałem.

Franczyzodawca udziela sporego wsparcia franczyzobiorcy. Musimy także wiedzieć, że franczyzobiorca działa na rynku jako przedsiębiorca niezależny, ale jednak przynależy do dużo większej sieci, w związku z tym ma pozycję mocniejszą na lokalnym rynku. Powinniśmy wiedzieć także, że w biznesie jest zawsze tak, że duży przedsiębiorca może więcej. W ramach sieci uzyskać można na przykład naprawdę znacznie bardziej konkurencyjne ceny.

Warto zwrócić także uwagę na dynamikę rozwoju franczyzowych sieci zarówno na krajowym rynku, jak i także międzynarodowym umożliwia czy też wspomaga sam rozwój działalności na europejskim rynku, a nawet na rynku światowym. Banki udzielają o wiele chętniej kredyty franczyzobiorcom z uwagi na markę sprawdzona franczyzodawcy. Katalog franczyz w Polsce zawiera listę firm, z których mogą skorzystać kandydaci na franczyzobiorców.

A jak z wadami?

Jeśli jesteśmy kreatywną osobą oraz osobą lubiącą zmiany, to zastanówmy się czy oby na pewno biznes franczyzowy jest dla nas. Musimy prowadzić przecież firmę zgodnie ze wszelkimi wskazaniami. Jeśli w przyszłości będziemy mieli pomysły własne na wprowadzenie zmian, mogą one nie być zaakceptowane przez franczyzodawców i nie będziemy mogli ich realizować.

Pamiętajmy także o tym, że franczyzodawca ma prawo do wprowadzania zmian, które dotyczą sposobu prowadzenia biznesu, a nawet i zakończenia działalności danej franczyzowej sieci. Pamiętać należy o tym, że franczyza jest siecią. Pomimo, że jesteśmy przedsiębiorcą niezależnym, to będziemy częścią wszystkich franczyzobiorców. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy jesteśmy na takową współpracę otwarci i gotowi?

Mniejsze ryzyko wiąże się zazwyczaj z zyskiem niższym. W przypadku franczyzy wynika to z opłaty dodatkowej franczyzowej, którą sam franczyzobiorca uiszcza oczywiście na rzecz franczyzodawcy.

Zanim podejmiemy decyzję biznesową, to warto na pewno dokładnie przeanalizować swoje własne cele. Do tego dorzućmy również potrzeby oraz marzenia. Powinniśmy pod uwagę brać nie tylko same nasze priorytety, ale także cechy naszego charakteru oraz osobowości, należy się zastanowić, czy franczyza dla nas jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli odpowiedzieliśmy pozytywnie na to pytanie, to kolejnym krokiem będzie sama analiza rynku oraz także wybór najlepszej franczyzowej oferty.