Który prawnik będzie lepszy – adwokat czy radca prawny?

Wielu ludzi błędnie sądzi, że adwokat jest tym samym co radca prawny. Tak naprawdę są to dwa odrębne zawody, które charakteryzują się m.in. osobnymi samorządami zawodowymi. Którego prawnika powinien wybrać jednak klient? Wiele zależy od tego z jaką sprawą przychodzi mu się zmierzyć.

Zakres kompetencji prawnika

Tak naprawdę zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni posiadają uprawnienia do reprezentacji swoich klientów przed sądami oraz różnymi organami administracji. W praktyce oznacza to, że mogą więc zajmować się wszelkiego rodzaju sprawami, w których pojawia się potrzeba sporządzenia odpowiedniego pisma, umowy lub wniosku.

Zakres kompetencji prawników zawodowych, a takimi właśnie są radcowie prawni i adwokaci, jest naprawdę szeroki. Obejmuje on praktycznie każdą dziedzinę prawa zaczynając od spraw cywilnych, poprzez karne, administracyjne, podatkowe, a kończąc na kwestiach praw nowych technologii czy procedur medycznych.

Posiadanie tytułu radcy prawnego lub adwokata nie oznacza jednak, że dana osoba zna się na wszystkich dziedzinach prawa, zarówno polskiego, jak i zagranicznego. W praktyce byłoby to wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Skąd wziąć dobrego prawnika?

Prawnik Gliwice – to jedna z przykładowych treści wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Ten sposób odnajdywania prawników jest dobry, choć musi być uzupełniony dodatkowymi czynnościami.

Chodzi oczywiście o tzw. weryfikację potencjalnego adwokata lub radcy prawnego. Przed pierwszym kontaktem z kancelarią warto sprawdzić jej renomę na rynku oraz to czym dokładnie się ona zajmuje. Prawnicy, którzy świadczą pomoc w każdej dziedzinie życia nie są zbyt dobrymi kandydatami, choć oczywiście mogą istnieć wyjątki od tej reguły.

Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie opinii na temat danego adwokata lub radcy prawnego. Im więcej pozytywnych komentarzy znajdziemy w sieci, tym lepiej będzie to świadczyło o pracy danej osoby i jej podejściu do klienta. Analogicznie, zbyt duża liczba negatywnych opinii raczej powinna nas skłonić do znalezienia kogoś innego.

Adwokat czy radca – kto jest lepszy?

Jak już mówiliśmy, zakres kompetencji adwokatów i radców prawnych w zasadzie jest identyczny, choć należą oni do dwóch odrębnych samorządów zawodowych. Praktyka pokazuje jednak, że te dwie kategorie prawników specjalizują się od lat w nieco innych dziedzinach.

Adwokaci są kojarzeni z reguły z przestępstwami, wykroczeniami, sprawami karnymi skarbowymi oraz reprezentacją przed sądem, często także z rozwodami. Z kolei radcowie prawni wolą zajmować się kwestiami cywilnymi, takimi jak sporządzanie umów, pism natury administracyjnej czy też reprezentacją klientów w tzw. sprawach lżejszego kalibru.

Wybór pomiędzy adwokatem a radcą prawnym powinien być poprzedzony dokładną analizą sprawy, z którą musi zmierzyć się dany klient. Jeśli jest to sprawa typowo karna, lepszą opcją będzie adwokat – ci prawnicy posiadają dużo większą ilość szkoleń, niż radcowie prawni. Z kolei, jeżeli zamierzamy zawrzeć umowę, niekoniecznie w formie aktu notarialnego, ewentualnie szukamy porady prawnej w typowych sprawach życia codziennego, zdecydowanie lepszym wyborem będzie radca prawny.

Oczywiście pamiętajmy, że sprawy karne mogą być prowadzone zarówno przez radców, jak i adwokatów. Podobnie jest w przypadku spraw cywilnych i administracyjnych – przynależność do danej grupy zawodowej nie stanowi tutaj żadnej przeszkody.

Niezależnie od tego czy wybór padnie na adwokata, czy też na radcę prawnego, głównym wyznacznikiem nie powinna być jednak cena czy też odległość kancelarii od miejsca zamieszkania klienta. Jeśli sprawa jest skomplikowana i trwa od dłuższego czasu, lepiej zainwestować trochę więcej, niż później zmagać się ze skutkami przegranej.