Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Radca prawny może udzielić nie tylko porady prawnej

Profesja radcy prawnego bardzo często kojarzona jest wyłącznie z udzielaniem porad prawnych. Warto jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości radca prawny i adwokat to niemalże te same zawody!

Gdy konieczna jest profesjonalna pomoc prawna, najczęściej myślimy o wizycie w kancelarii adwokackiej. Adwokat może zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług, w tym między innymi w ramach doradztwa prawnego, tworzenia pism, reprezentacji w sądach i w urzędach. Warto jednak zaznaczyć, że takie same usługi może zaproponować radca prawny Katowice - http://www.kww.pl/ to jedno z miast w Polsce, w którym można skorzystać z jego pomocy.

Dlaczego profesje radcy prawnego i adwokata są traktowane inaczej?

Przede wszystkim jest to kwestia historyczna i specyficzna dla Polski, ponieważ taki właśnie dualizm zawodów prawniczych jest niespotykany w innych krajach. Profesja radcy prawnego wywodzi się z okresu PRL-u. Wówczas radca był zatrudnionym przez przedsiębiorstwo państwowe prawnikiem, który odpowiadał za prowadzenie jej spraw prawnych. Po upadku PRL-u zawód radcy prawnego został uwolniony. Od tego czasu radca uzyskał szereg uprawnień, które upodobniły jego zawód do zawodu adwokata.

Radca prawny a adwokat – główne różnice

Dzisiaj radca prawny od adwokata różni się tylko kilkoma szczegółami, które związane są z obsługą klientów biznesowych. Radca prawny może być zatrudniony w firmie. Nie może on jednak wtedy reprezentować swojego pracodawcy jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. W tym przypadku pracodawca zatrudniający radcę prawnego będzie zmuszony do skorzystania z usług adwokackich.

Po kompleksową obsługę prawną także do radcy prawnego

Wobec tego radca prawny może zapewnić swoim klientom praktycznie taki sam zakres usług jak adwokat. Do radcy można udać się wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie porady prawnej, przygotowanie pisma, na przykład pozwu rozwodowego, a także wtedy, gdy niezbędna jest reprezentacja przed sądem. Adresy kancelarii radców prawnych działających w Polsce można znaleźć za pośrednictwem internetu.