Odnawialne źródła energii - fotowoltaika

Fotowoltaika jest to dziedzina nauki i techniki zajmująca się wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika pomimo, że jest droga ma zastosowanie w środowisku z przyczyn ekologicznych i praktycznych. Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy krystaliczny.

Ogniwa te są stosowane między innymi w technice kosmicznej. Zaletami ogniw fotowoltaicznych jest duża żywotność i bezobsługowość. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych. Warto zaznaczyć, że ogniwa te docierają też do budowli i budynków, w szczególności do tych, które są oddalone od sieci energetycznych.

Ekologiczna fotowoltaika

Dzięki naszemu rozwojowi, mamy szansę na lepsze życie. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych jest cały czas wdrażane do naszego życia. Możemy zauważyć to chociażby, jadąc samochodem do domu/ pracy i zatrzymując się przy sygnalizacji świetlnej. Już niebawem coraz więcej z nas będzie mogło się cieszyć ogniwami fotowoltaicznymi , ponieważ stają się coraz tańsze i popularniejsze. Ludzie zaczęli inwestować w małe systemy fotowoltaiczne, które wspomagają zasilanie w domach oraz budynkach. Systemy są te ekonomiczne i z biegiem czasu mogą stać się nawet głównym zasileniem. Dzięki tym ogniwom możemy korzystać z energii, która jest ekologiczna, a zainwestowanie w nią zwróci się nam w przeciągu roku.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne

Nie od dziś wiemy, że energetyka słoneczna jest jedną z najbardziej ekologicznych i obiecujących gałęzi źródeł odnawialnych energii. Kolektory słoneczne służą do spożytkowania energii słonecznej, a ogniwa fotowoltaiczne służą do przemiany energii słonecznej w elektryczną. Jest to możliwe przez zjawisko fotowoltaiczne, czyli promieniowanie elektromagnetyczne, które działa na ciało stałe, wywołuje siłę elektromagnetyczną, a siła elektromagnetyczna powoduje przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Należy zaznaczyć, że pojedyncze ogniwo potrafi wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. Wyróżniamy trzy ogniwa fotowoltaiczne:

  1. Z krzemu monokrystalicznego
  2. Z krzemu polikrystalicznego
  3. Z krzemu amorficznego

Produkcja z nich jest zależna od struktury i technologii, lecz największą sprawność mają ogniwa z krzemu monokrystalicznego. Mają charakterystyczny czarny kolor i są wykorzystywane tam, gdzie powierzchnia do montażu kolektorów słonecznych jest ograniczona.

Rozwój źródeł fotowoltaiki

W przeciągu pięciu lat w Polsce zainstalowano 29 231 MW paneli fotowoltaicznych, a moc jaką uzyskano wynosiła 74 240 MW. W Europie liderem są nadal Niemcy. Zainstalowano u nich 32 380 MW paneli słonecznych. Porównując Polski potencjał konwencjonalnych elektrowni  to około 38 000 MW. Z racji tego, że fotowoltaika to dziedzina, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego (słonce), dynamicznie się rozwija i w przyszłości można się spodziewać, że coraz to bardziej będzie stosowana, aż dojdzie do codzienności.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o panelach słonecznych i źródłach energii odnawialnej, sprawdź https://4oze.pl/ - fotowoltaika