Czy zastanawiałeś się skąd tak duża popularność rury ze stali nierdzewnej? W tej chwili na najpopularniejszym portalu aukcyjny znajdziesz prawie 250 aukcji z hasłem “rura kwasówka warszawa”, dlaczego?

Stal nierdzewna została wynaleziona około 100 lat temu, wcześniej świat nie potrafił sobie radzić z korozją. Świadectwem tego jest brak zachowanych zabytków ze stali. Stal nierdzewna to stop z dodatkiem minimum 11% chromu. Wynalazek ten poczyniono w drugiej dekadzie XX wieku we Francji. Jednym z pierwszych zastosowań na dużą skalę była produkcja sztućców, jednym z pierwszych zainteresowanych był producent noży. Po pewnym czasie przekonano się jak przełomowym wynalazkiem było stopienie stali z chromem.

Od tej pory stal nierdzewna, czy też popularna kwasówka, jest używana niemal w każdym sektorze. Wystarczy tylko wspomnieć o branży spożywczej, budowlanej, produkcji maszyn, transporcie, militariach, etc., można długo wymieniać.

Krótki przewodnik po rurach nierdzewnych

Dlaczego rury ze stali nierdzewnej?

Jedną z przyczyn użycia np. blachy nierdzewnej jest zwyczajnie jej… nierdzewność (tak!) Materiał narażony na warunki atmosferyczne ulega stopniowej korozji. Gdyby nie dodatek chromu, co jakiś czas trzeba by wymieniać np. blaszane dachy, gdyż rdza by je podziurawiła. Dodatkowo taka blacha charakteryzuje się dużą trwałością.

Rury z nierdzewki mogą się również bardzo elegancko prezentować. Materiał ten może być zarówno gładki i błyszczący jak i matowy. Architekci bardzo często używają takiej stali w swoich projektach, właśnie z powodu jej wyglądu.

Przy produkcji maszyn spożywczych nie można sobie pozwolić by jakiekolwiek jej elementy zaczęła trawić rdza. W grę wchodzi zdrowie ludzie. Oczywiście wytrzymałość takich elementów jest niemniej ważna.

Większość stalowych elementów w maszynach papierniczych jest wykonana z nierdzewki. Stała obecność wody towarzysząca produkcji masy celulozowej czy papieru narażałaby elementy na korozję.

W branży chemicznej zastosowanie tego materiału jest niemal obowiązkowe. Akcesoria używane w tej gałęzi gospodarki mają częsty kontakt z kwasami, muszą więc być na nie odporne.

Jeśli otworzysz szafkę bądź szufladę kuchenną, bez problemu natkniesz się na mnóstwo elementów ze stali kwasoodpornej. Nietrudno sobie wyobrazić na co musi być narażony przykładowo widelec w trakcie swojego “życia”. Setki, jeśli nie tysiące cykli w zmywarce. Tylko dodatek chromu ratuje nas przed zmianą sztućców raz w sezonie.

Jakie inne pierwiastki możemy znaleźć w stali nierdzewnej?

Wspominaliśmy już o podstawowym - chromie. To jednak nie wszystko, w stopach możemy znaleźć na przykład H - Chrom (H), Niob (Nb), Tytan (T), Nikiel (N), Molibden (M), Mangan (G) oraz Miedź (Cu). Inny stop będzie używany do elementów dekoracyjnych, inny w rafineriach, a jeszcze inny w przemyśle celulozowo-papierniczym. Kolejnym czynnikiem jest fakt, czy stal będzie poddawana spawaniu oraz w jaki sposób. Dodatkowo trzeba uwzględnić jakie kwasy będą działały na stal. To wszystko decyduje o składzie stali, o proporcjach innych pierwiastków.

Powrót do przeszłości

Przy produkcji znanego i popularnego samochodu marki DeLorean DMC 12 użyto stali nierdzewnej (zastosowanie w podwoziu). Wikipedia podaje, że do 1983 wyprodukowanych zostało ponad 8500 sztuk, natomiast do 2005 przetrwało aż 6500. Jeśli to nie jest argument przemawiający na korzyść popularnej nierdzewki, to nie wiem co jest!