Nadruk na płycie CD to nieodłączny element tego nośnika, informujący o jego zawartości oraz często stanowiący także element reklamowy. Obecnie dostępne techniki druku CD pozwalają na stworzenie unikalnych, wielokolorowych wzorów, oddających dowolny projekt. Metody różnią się znacznie między sobą i są polecane do wykorzystania przy różnych zamówieniach. Którą opcję najlepiej wybrać?

Druk na płytach CD – personalizacja nośnika

Każdy nośnik typu CD oraz DVD wymaga nadruku, który pełni kilka funkcji: wskazuje użytkownikowi, która strona płyty nie powinna zostać zabrudzona, określa jej zawartość, a także reklamuje daną firmę/zespół/instytucję, która wydała swoje dzieło na danym nośniku. Nadruk na płycie CD, np. http://agmark.pl/cd.php?id=metody_nadruku_na_plytach, jest więc jej niezbędnym elementem, mogącym przybrać dowolny wzór. Obecnie możliwe jest odwzorowanie każdego projektu – również posiadającego dużą ilość szczegółów i kolorów. Na płycie może zostać nadrukowane zdjęcie lub rysunek, które zachowają swoją bardzo wysoką jakość. Przy wykonywaniu tego typu nadruków, wykorzystuje się różne metody – w tym sitodruk, offset czy druk UV, pozwalające na uzyskanie różnych efektów w różnym czasie. Warto sprawdzić, która metoda będzie najskuteczniejsza przy danym zleceniu.

Druk CD metodą offsetu, sitodruku lub UV – którą opcję wybrać?

Druk na CD i DVD stosuje się na płytach wszelkiego rodzaju: muzycznych, filmowych i z grami video, z oprogramowaniem, danymi czy czystych, przeznaczonych do nagrywania. Może zostać wykorzystany do ozdobienia płyt z filmami okazjonalnymi, np. ślubnymi. Możliwości są na tym polu niemal nieograniczone, a każdy projekt może zostać naniesiony w świetnej jakości na powierzchnię płyty.

Nadruk na płycie CD metodą offsetową – najwyższa jakość przy pełnej kolorystyce

Offset to technologia, która pozwala odwzorować z fotograficzną jakością dowolny obraz: zdjęcie lub rysunek, oddając pełnię ich kolorystyki, przejścia barw, cienie i wszystkie szczegóły z bardzo dużą dokładnością. Jest najpopularniejszą metodą druku CD, wykorzystywaną przy realizacji dużych zleceń, gdzie jakość jest kluczową wartością. Wykorzystuje paletę kolorów CMYK oraz dodatkowy kolor specjalny, wybrany przez klienta, dzięki czemu można z jego pomocą stworzyć wyjątkowe produkty. Możliwe jest uszlachetnienie wzoru poprzez lakierowanie UV, nadające powierzchni błysku oraz pogłębiające kolorystykę.

Druk na CD poprzez sitodruk – najwyższa jakość przy prostych projektach

Bardzo często na płytach CD stosuje się proste nadruki, bazujące na jednolitej kolorystyce. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się sitodruk, którym można realizować projekty obejmujące do czterech kolorów. Druk na CD tego typu umożliwia stworzenie jednolitej warstwy kolorystycznej, odznaczającej się wysoką jakością. Zaletą jest możliwość uzyskania złotego i srebrnego koloru, które nie są dostępne dla pozostałych metod druku. Nadruki na DVD i CD można w tym przypadku uszlachetniać lakierowaniem UV, pokrywając nim całą powierzchnię lub tylko wyróżniając niektóre elementy projektu.

Druk CD metodą UV – szybka i tania metoda, zachowująca wysoką jakość nadruku

Druk na płytach CD metodą cyfrową, na ploterze UV, to rozwiązanie umożliwiające najszybszą realizację zlecenia, nawet w przypadku zamówień wysokonakładowych. Zapewnia przy tym wciąż bardzo wysoką jakość druku oraz pełną kolorystykę, bazującą na palecie CMYK. Ze względu na niską cenę, druk UV wykorzystuje się również przy małych zleceniach, jest to bowiem najbardziej opłacalna w tej sytuacji metoda.

Na jaką metodę druku na płytach CD się zdecydować?

Druk na płytach CD należy dobrać zależnie od złożoności projektu, jego kolorystyki, a także wielkości zamawianego nakładu. Przy dużych zamówieniach ze złożoną, wielokolorową grafiką, gdzie jakość wykonania ma ogromne znaczenie, najlepiej wybrać offset, natomiast w przypadku prostszych projektów o ograniczonej kolorystyce najbardziej opłacalny będzie sitodruk. Druk UV sprawdzi się w sytuacji, kiedy firmie będzie zależało na szybkiej realizacji zlecenia lub w przypadku zamówień niskonakładowych.