Istnieje kilka metod, dzięki którym nasz dom może stać się bardziej ekologiczny. Czasem kilka prostych ruchów wystarczy, aby choć trochę uchronić środowisko naturalne przed postępującymi zniszczeniami. Nasz dom jest niekończąca się skarbonką - nieustannie coś do niego kupujemy, nieustannie też korzystamy z różnych zasobów, takich jak woda, prąd czy światło, które nierzadko bezsensownie palimy, zapominając o nim. Jeśli chcemy na przykład ograniczyć zużycie plastikowych butelek w naszym domostwie, możemy skorzystać z filtrów do wody.

 

Filtry do wody możemy mieć w butelkach, które z powodzeniem weźmiemy ze sobą do pracy lub szkoły zamiast kolejnej plastikowej butelki, którą potem wyrzucimy do śmietnika, nie myśląc o tym, ile będzie się rozkładać. Z 35 butelek można wykonać bluzę polarową - istnieje wiele innowacyjnych projektów, które mają na celu przetworzyć plastik w coś, co potrwa dłużej. Filtry do wody są też w dzbankach - świetny pomysł, żeby kupić taki dzbanek filtrujący wodę i postawić go na przykład w salonie czy w kuchni, aby każdy z domowników miał do niego dostęp.

 

W domu można także zastosować odwróconą osmozę. Odwrócona osmoza jest obecnie najskuteczniejszym sposobem filtrowania wody. Tej samej metody zresztą używa się do uzdatniania wody butelkowanej. Dzięki takiej odwróconej osmozie można zredukować lub całkowicie usunąć zanieczyszczenia. Zamiast butelek można też, szczególnie w miejscu pracy, postawić dystrybutory wody dla firm, dzięki czemu pracownicy nie będą kupować wody butelkowanej. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z papierowych kubków albo namówić pracowników, aby korzystali ze swoich pracowniczych, porcelanowych kubków i ograniczyć zużycie plastiku. System odwróconej osmozy składa się z następujących elementów: wstępnego filtra węglowego (GAC), membrany osmotycznej, pojemnika, w którym znajduje się czysta woda oraz kranik, który przekazuje wodę oczyszczoną. Systemy odwróconej osmozy między sobą różnią się przede wszystkim jakością membrany i efektywnością.