
Katowice stają się centrum dyskusji o przyszłości edukacji zawodowej w Europie! W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się najważniejsi eksperci i decydenci, by wspólnie wypracować nowe kierunki rozwoju kształcenia zawodowego. To wydarzenie, które może wpłynąć na jakość nauki i szanse młodych ludzi nie tylko w regionie, ale i całej Unii Europejskiej.
- Katowice gospodarzem kluczowego spotkania ekspertów od edukacji zawodowej
- Śląskie innowacje w edukacji zawodowej pod lupą europejskich liderów
Katowice gospodarzem kluczowego spotkania ekspertów od edukacji zawodowej
W sercu Śląska, w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego, odbyło się ważne posiedzenie dyrektorów generalnych odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe z całej Europy. Spotkanie to miało miejsce 19 maja 2025 roku i było częścią działań związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla.
Podczas inauguracji Sekretarz Stanu Henryk Kiepura podkreślił wagę spotkania:
„Spotkanie dyrektorów jest doskonałą okazją, by wspólnie zastanowić się nad tym, jak jeszcze lepiej przygotować nasze systemy edukacji do pełnienia strategicznej roli”. Z kolei Wojewoda Marek Wójcik zwrócił uwagę na potencjał regionu:
„Mam nadzieję, że zwiedzając Centra Doskonałości Zawodowej, znajdziecie Państwo inspiracje do rozwoju kształcenia zawodowego w swoich krajach”.
Śląskie innowacje w edukacji zawodowej pod lupą europejskich liderów
Program spotkania był bogaty i skupiał się na wymianie doświadczeń dotyczących polskiego systemu kształcenia zawodowego oraz roli sektorowych centrów umiejętności, które są wzorem dla tzw. Centrów Doskonałości Zawodowej (Centres of Vocational Excellence). Dyskutowano także o mechanizmach koordynacji polityki kształcenia ustawicznego na poziomie krajowym i regionalnym oraz o tworzeniu europejskiej sieci CoVE – inicjatywy mającej na celu zacieśnienie współpracy między instytucjami szkoleniowymi w całej Europie.
Od 2002 roku takie spotkania dyrektorów generalnych ds. kształcenia i szkolenia zawodowego stanowią platformę współpracy między państwami członkowskimi UE, krajami kandydującymi oraz partnerami społecznymi z obszaru EFTA/EOG. Dzięki temu procesowi możliwe jest podnoszenie jakości i atrakcyjności edukacji zawodowej na kontynencie.
Dla mieszkańców Katowic i całego województwa śląskiego to znak, że region nie tylko inwestuje w nowoczesną edukację, ale również aktywnie uczestniczy w budowaniu europejskiej strategii rozwoju kompetencji zawodowych. To dobra wiadomość dla młodych ludzi planujących swoją przyszłość zawodową oraz dla lokalnego rynku pracy.
Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Katowicach