Sól, piasek, a może coś innego? Wybieramy najlepsze środki na zimowe utrzymanie dróg

Sól drogowa to jeden z najpowszechniejszych środków do walki z oblodzeniami na drogach. Mimo że jest stosunkowo niedroga, a także niezwykle skuteczna, czasem warto sięgnąć po inne alternatywy, jak na przykład piasek lub nowoczesne środki odladzające.

Jesteś odpowiedzialny za utrzymanie bezpieczeństwa na drogach w czasie zimy? Nie wiesz, jakiego środka użyć, by skutecznie poradzić sobie z oblodzoną nawierzchnią? Masz wiele opcji - sól drogowa nie jest jedyna. Sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się, jakie są najlepsze alternatywy dla soli drogowej. Poznasz ich zalety i zastosowanie, a także miejsce, w którym najlepiej zaopatrzyć się w tego typu środki do posypywania dróg zimą.

Sól drogowa - klasyka zimowego utrzymania dróg

Listę skutecznych środków do walki z oblodzeniami otwiera sól drogowa, czyli nic innego jak chlorek sodu. Na drogach rozprowadzana jest przy pomocy specjalnych maszyn.

Jest ona ceniona przede wszystkim za swoje wszechstronne działanie.

Sól działa antypoślizgowo, a także posiada zdolność roztapiania śniegu i lodu także w niskich temperaturach.

Sól drogowa idealnie sprawdzi się w następujących okolicznościach:

  • gdy na drodze powstała gołoledź lub szadź;
  • kiedy opady śniegu/marznącego deszczu mają się utrzymywać przez dłuższy czas – sól charakteryzuje się długotrwałym działaniem;
  • zanim wystąpią opady śniegu – wtedy stosowana jest ona prewencyjnie i powoduje, że drogi stają się przejezdne i bezpieczne bez względu na trudne warunki pogodowe.

Sól drogowa jako środek odmarzający polecana jest w przypadku dróg szybkiego ruchu. Sól lepiej też stosować na nawierzchniach porowatych.

Zanim po nią sięgniesz, koniecznie sprawdź, co mówią na ten temat przepisy w Twojej miejscowości. Jeśli nie ma w nich pozwolenia na użycie tego środka, poszukaj alternatyw, a masz w czym wybierać.

Piasek jako alternatywa - kiedy warto go stosować?

Gdy potrzebujesz środka do posypania drogi, która przebiega przez tereny zielone, wiejskie wtedy zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie piasek. Jest on ekologiczny i bezpieczny.

Największą z zalet piasku stanowi jego silne działanie antypoślizgowe. Dzięki niemu na śliskiej powierzchni tworzy się warstwa zwiększająca przyczepność opon, a pojazdy nie wpadają w poślizg.

Piasek, jako środek do posypywania dróg zimą najlepiej stosować:

  • na drogach o niskim natężeniu ruchu;
  • kiedy masz do czynienia z nawierzchnią asfaltową lub betonową;
  • gdy na drodze zalega zbity lub zamarznięty śnieg.

Nowoczesne środki odladzające - chlorki, mieszanki i inne rozwiązania

Do odladzania dróg ich zarządcy coraz częściej sięgają również po nowoczesne środki chemiczne i różnego rodzaju mieszanki. Dzieje się tak ze względu na ich unikalne właściwości.

Do najchętniej wykorzystywanych preparatów tego typu należą:

  • chlorek magnezu – jest skuteczny nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, bardziej wydajny niż sól, a także nie przekształca się w tzw. błoto pośniegowe;
  • chlorek wapnia – niezwykle uniwersalny, gdyż można go stosować na dowolnej nawierzchni; jego działanie utrzymuje się kilka dób po użyciu; jest skuteczny w każdych warunkach;
  • mieszanki typu mikrogres lub keramzyt – zapewniające kilkukrotnie wyższą przyczepność niż piasek.

Co wybrać? - dopasowanie środka do warunków i potrzeb

Wybór odpowiedniego środka do walki z oblodzeniem ma spore znaczenie dla skuteczności podjętego działania. W trakcie poszukiwań weź pod uwagę: czynniki atmosferyczne, rodzaj nawierzchni, a także czas działania.

Chcąc dokonać właściwego wyboru, sięgnij po produkty od sprawdzonego sprzedawcy, które cechuje wysoka skuteczność, dobra jakość potwierdzona certyfikatami oraz wszechstronność zastosowania. Przykładem takiego produktu może być sól drogowa Eko-Asklepios. Jest to jedna z najczystszych na rynku soli drogowych. Oznacza to, że nie znajdziesz w niej piasku, wody, ani innego rodzaju zanieczyszczeń. Jest to także sól o doskonałym składzie – znajdziesz w niej 97% chloru sodu, co gwarantuje właściwe działanie produktu. Środek został wzbogacony też o dodatek żelazocyjanku potasu, który stanowi zabezpieczenie przed zbryleniem. Sól drogowa Eko-Asklepios jest w stanie poradzić sobie nie tylko z gołoledzią, ale także z lodownicą, szadzią i szronem.

W ofercie Eko-Asklepios znajduje się również specjalistyczny preparat do usuwania lodu i śniegu Eis Tiger. Środek w postaci granulatu świetnie radzi sobie w ekstremalnie niskich temperaturach. Pomaga usunąć zbity i zmrożony śnieg, a także warstwy lodowe. Efekt odmrożonej powierzchni utrzymuje się przez kilka dni. Idealnie sprawdza się na powierzchniach drogowych i jezdniach. Jest to produkt w całkowicie przyjazny środowisku naturalnemu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Pamiętaj – zimą bezpieczeństwo kierowców dróg krajowych, powiatowych czy gminnych, którymi zarządzasz, leży w Twoich rękach! Wybierz wysoką skuteczność i jakość!