Apelujemy do właścicieli budynków i ich zarządców o bieżące odśnieżanie dachów i usuwanie sopli lodowych, które stanowią bezpośrednio zagrożenie dla życia i zdrowia, ale także mienia. Pamiętajmy, że obowiązkiem jest również uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
W ostatnich dniach opady śniegu się nasiliły. Natomiast dzisiaj już pojawiło się słońce i odwilż, które w połączeniu z panującą temperaturą powoduje topienie się zalegającego śniegu. Dodatkowo śnieg, który zalega na dachach budynków, robi się mokry i bardzo ciężki, co może skutkować osunięciem go i stworzeniem zagrożenia dla mieszkańców lub ich mienia.
W związku z powyższym przypominamy i apelujemy do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie wielkopowierzchniowych o bieżące odśnieżanie dachów i usuwanie sopli lodowych. Zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uprzątnięcie błota pośniegowego, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
Niedopełnienie tych obowiązków jest zagrożone karami.
Mówi o tym kodeks wykroczeń oraz ustawa o prawie budowlanym. Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Pamiętajmy, że osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.
Apel również do kierowców.
Obowiązek spoczywa także na kierowcach, a jest nim odśnieżanie samochodu. Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Podczas oczyszczania auta pamiętajmy także o tablicy rejestracyjnej, lusterkach oraz światłach.
Stanowi o tym Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nawet mandatem karnym.