Policja Katowice: Dzielnicowi kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby zagrożone wychłodzeniem
Dzielnicowi Komisariatu Policji VII w Katowicach sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia w związku z coraz niższymi temperaturami. Sprawdzane są nie tylko pustostany, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, ale również tereny zielone i nieużytki znajdujące się na terenie miasta, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.
Zima nie odpuszcza. Po kilku dniach lżejszych mrozów znowu mamy silne opady śniegu i zgodnie z zapowiedzianymi prognozami powrót dwustopniowych minusowych temperatur, które będą się utrzymywać nie tylko w nocy. Niezależnie od wskazań słupka rtęci na termometrze, katowiccy policjanci ciągle nadzorują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Pamiętajmy, że nie tylko oni zagrożeni są ze względu na wychłodzenie organizmu. Naszej troski i pomocy wymagają również osoby starsze, samotne, a także mieszkające w trudnych warunkach bytowo-socjalnych szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet na zamarzniecie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji VII w Katowicach stale sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i inne osoby potrzebujące schronienia.
Osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wielu z nich stawia prowizoryczne szałasy i zadaszenia na terenach zielonych.
Dlatego też od wczesnych godzin rannych policjanci kolejny raz sprawdzali miejsca bytowania osób bezdomnych. Wszystkim napotkanym osobom policjanci oferowali pomoc i wskazywali miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach informuje, że na terenie Katowic funkcjonują następujące placówki działające w obszarze pomocy osobom bezdomnym:
Doraźnie dla mężczyzn:
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 a;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 b;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn Katowice ul. Bracka 18.
Doraźnie dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i kobiet z Dziećmi Katowice ul. Orkana 7a.
Całodobowo dla mężczyzn po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn Katowice ulica Krakowska 138;
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn Katowice ulica Dębowa 23.
Całodobowo dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych kobiet i kobiet z Dziećmi Katowice ulica Orkana 7a.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986 , by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie Bezdomność. Przypominamy, że strona Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Komenda Miejska Policji w Katowicach, katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/376962,Dzielnicowi-kontroluja-miejsca-gdzie-przebywaja-osoby-zagrozone-wychlodzeniem.html
Autor: krystian