Jaskier azjatycki do ogrodu – podstawowe informacje, warunki uprawy

Jaskier azjatycki to bardzo popularna roślina dekoracyjna o kolorowych, pełnych lub półpełnych kwiatach, która uprawiana jest w wielu krajach świata. Jaskier z powodzeniem może być uprawiany również w polskich ogrodach, a także na tarasach i balkonach. Co musimy wiedzieć zanim kupimy cebule tej rośliny.

Jaskier azjatycki – najważniejsze informacje o roślinie

Jaskier azjatycki (nazywany czasami jaskrem perskim) to wieloletnia, ozdobna bylina wchodząca w skład rodziny jaskrowatych. W naturalnych warunkach rośnie od w południowo-zachodniej Azji, a także w południowo-wschodniej Europie. Jako roślina ozdobna jest on obecnie uprawiany w wielu krajach świata. Jaskry są często wybierane na rabaty kwiatowe, obwódki rabat, balkony i tarasy. Rośliny te w sprzyjających warunkach osiągają do 40 centymetrów wysokości. Jaskier posiada zielone, jajowate, pierzaste liście. Częścią podziemną rośliny jest bulwiasty korzeń. Jaskry uprawiane są przede wszystkim ze względu na 5-płatkowe kwiaty, które mogą osiągnąć średnicę 5-centymetrów. Mogą one przybierać barwę żółtą, pomarańczową, kremową, różową, czerwoną. Zdarzają się także kwiaty wielobarwne. Na jednej łodydze wyrasta od 1 do 3 kwiatów. Termin kwitnienia rozpoczyna się zazwyczaj w maju i trwa do czerwca. Jaskry nie posiadają odporności na mróz, dlatego ich bulwy wykopuje się jesienią. Można je również uprawiać w donicach w pomieszczeniu – wówczas utrzymują się nawet przez wiele lat. Jaskry dobrze komponują się z innymi roślinami cebulowymi.

Jaskier azjatycki – warunki uprawy

Jaskier azjatycki jest rośliną łatwą w uprawie, dlatego mogą sobie na niego pozwolić nawet osoby, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie. Ważne jest, żeby zapewnić mu stanowisko dobrze nasłonecznione i zaciszne.

Odpowiednie podłoże dla jaskrów powinno być zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne, przepuszczalne, najlepiej o pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Idealne będzie podłoże piaszczysto-gliniaste.

Jaskry najłatwiej jest rozmnażać przez podział bulwy macierzystej.

Roślinę najlepiej jest posadzić wiosną – wówczas zakwitnie latem. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przed posadzeniem bulw moczyć je przez 24 godziny. W ten sposób możemy przyspieszyć kwitnienie.

Zanim rozpoczniemy uprawę jaskrów musimy mieć świadomość, że są one często atakowane przez mszyce, wciornastki i inne szkodniki, które żywią się mięsistymi pędami i liśćmi.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje jaskier azjatycki?

Jaskry potrzebują wilgotnego podłoża i regularnego podlewania. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością wody, gdyż jej nadmiar może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych (jaskry są niekiedy atakowane przez takie choroby jak szara pleśń czy mączniak). W przypadku pojawienia się objawów choroby można wykorzystać specjalne preparaty przeciwgrzybowe dostępne w sklepach ogrodniczych.

Rośliny warto również nawozić specjalnym nawozem do roślin kwitnących.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ponadto usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule jaskra azjatyckiego?

Jaskier azjatycki to roślina, która jest popularnym wyborem polskich ogrodników. Z tego względu można go kupić w większości sklepów ogrodniczych. Cebule jaskra azjatyckiego powinny być duże i jędrne, pozbawione uszkodzeń mechanicznych i przebarwień. Kupując w sklepie internetowym nie mamy możliwości obejrzeć cebuli z bliska. Żeby mieć pewność, że są one najwyższej jakości i spełnią nasze oczekiwania, powinniśmy sięgać wyłącznie do oferty sprawdzonych, polskich producentów. Dodatkowo pamiętajmy, że cebula powinna posiadać aktualny termin przydatności.