Alimenty to świadczenia na rzecz członka rodziny (najczęściej dziecka), mające na celu pokryć koszty utrzymania oraz, w przypadku małoletnich, wychowania i edukacji. Stanowią one podstawową formę realizacji obowiązku alimentacyjnego, który obowiązuje rodziców dziecka w przypadku rozwodu. Co warto wiedzieć o alimentach oraz gdzie szukać pomocy adwokata w sprawach rodzinnych i opiekuńczych?
Jak ustala się wysokość alimentów?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wysokość alimentów można ustalić bez udziału sądu, za sprawą umowy cywilnej. Na jej podstawie jeden z rodziców zobowiązuje się do comiesięcznego wypłacania określonej kwoty na dziecko. Często jednak zdarza się, że rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, a wysokość alimentów określana jest na drodze sądowej.
Sąd przy określaniu wysokości alimentów uwzględnia następujące czynniki:
- możliwości zarobkowe rodzica,
- usprawiedliwione potrzeby dziecka (podstawowe potrzeby, nauka, leczenie itp.),
- wkład rodzica w rozwój i wychowanie dziecka (brak kontaktu z dzieckiem przekłada się na wyższą kwotę alimentów).
Co istotne, ustalona wysokość alimentów może ulec zmianie. Podstawą do złożenia pozwu o podwyższenie alimentów jest przede wszystkim poprawa możliwości zarobkowych drugiego rodzica lub wzrost potrzeb dziecka (np. na skutek choroby). Na podobnej zasadzie wysokość alimentów może zostać obniżona. W sprawach o podwyższenie lub obniżenie alimentów bardzo ważna jest pomoc adwokata, który pomoże odpowiednio uargumentować pozew oraz przedstawić istotną dokumentację.
Alimenty w przypadku pełnoletniego dziecka
Zgodnie z prawem obowiązek alimentacyjny nie wygasa wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności. Zamiast tego rodzice są zobowiązani do płacenie alimentów na dziecko do czasu, kiedy będzie ono w stanie usamodzielnić się. W praktyce więc obowiązek alimentacyjny wciąż obowiązuje w sytuacji, kiedy dziecko kontynuuje edukację na studiach wyższych lub z powodu choroby nie jest w stanie podjąć pracy, która byłaby stabilnym źródłem utrzymania.
W przypadku pełnoletniego dziecka rodzic może starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jeśli dziecko nie stara się o uzyskanie samodzielności. Dotyczy to sytuacji, w których dziecko nie wykazuje postępów w nauce, w tym z własnej winy nie ukończyło studiów w przewidzianym terminie. Ponadto można starać się o uchylenie alimentów na dorosłe dziecko w sytuacji, kiedy ich płacenie stanowi znaczny uszczerbek dla majątku rodzica, a on sam znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej.
Alimenty a pomoc prawna
Nie ulega wątpliwości, że pewne kwestie związane z obowiązkiem alimentacyjnym mogą być zawiłe i niezrozumiałe. Aby mieć pewność, że sprawy rodzinne i opiekuńcze z zakresu alimentów zostaną odpowiednio przeprowadzone, warto skorzystać z pomocy prawnej. Usługi prawne w tym zakresie pełni adwokat Urszula Bentkowska-Nowaczyk z kancelarii prawnej w Katowicach. Korzystając z pomocy prawnej można mieć pewność, że każda sprawa zostanie rozpatrzona profesjonalnie i w trosce o dobro klienta.