Spawanie jest procesem stosowanym w wielu branżach, od motoryzacyjnej po lotniczą. Niezbędne jest zapewnienie jakości spoin poprzez poddanie ich procesowi znanemu jako badania nieniszczące (NDT). Badania nieniszczące spoin to metoda badawcza, która pozwala spawaczom wykryć wszelkie słabości w ich spoinach bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń w ukończonym spoinie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym spawaczem, czy doświadczonym profesjonalistą, ten przewodnik dostarczy Ci informacji, które pomogą Ci zapewnić jakość Twoich spoin.
Rodzaje badań nieniszczących spoin
- Kontrola wizualna (VT) - VT jest najbardziej podstawową i najczęściej stosowaną metodą badań nieniszczących. Jest również najmniej wrażliwa na wady, nie może wykryć pęknięć, korozji lub innych wad. VT jest zazwyczaj stosowana z innymi metodami NDT, takimi jak badania wizualne, w celu wykrycia wad, które nie są widoczne gołym okiem. VT jest metodą nie ilościową, co oznacza, że do określenia, czy spoina jest akceptowalna czy nie, nie są wykorzystywane żadne dane statystyczne
- Badanie magnetyczno-cząsteczkowe (MT) - MT jest metodą badań nieniszczących, która wykorzystuje cząstki magnetyczne do wykrywania obecności pęknięć w materiałach ferromagnetycznych. MT jest stosunkowo czułą procedurą, która może być stosowana do wykrywania wad, takich jak wtrącenia, porowatość, pęknięcia i inne defekty, zarówno na spoinie, jak i wewnątrz niej. MT jest nieniszczącą metodą badawczą, która działa na zasadzie przyciągania magnetycznego. Stosuje się ją w przypadku materiałów ferromagnetycznych, takich jak stal i żeliwo, które mogą być zanieczyszczone cząstkami ferromagnetycznymi.
- Badanie płynnym penetrantem (PT) - PT jest stosowane do wykrywania obecności pęknięć, korozji, pustek, wtrąceń i innych wad w materiałach ferromagnetycznych. Badanie PT jest metodą badań nieniszczących, która wykorzystuje specjalny penetrant do uwidocznienia wad w spoinie. Penetrant jest cieczą, która zmienia kolor w momencie kontaktu z wadą lub zanieczyszczeniem. Po wyschnięciu materiału pozostawia ślad, który wskazuje na obecność skazy.
- Badania ultradźwiękowe (UT) - UT to metoda badań nieniszczących spoin, która wykorzystuje drgania ultradźwiękowe do wykrywania wad w materiałach ferromagnetycznych, takich jak spoiny, odlewy i odkuwki. UT to badania nieniszczące spoin, które wykrywają wady, takie jak wtrącenia, porowatość, pęknięcia i inne defekty w materiałach ferromagnetycznych poprzez pomiar czasu, w którym fale dźwiękowe przechodzą przez materiał, gdy jest on poddawany wibracjom o częstotliwości ultradźwiękowej.
- Badanie radiograficzne (RT) - RT jest nieniszczącą metodą badawczą, która wykorzystuje urządzenie rentgenowskie do wykrywania zestalonego żużlu, wad w spoinie oraz korozji w spoinie. RT jest niszczącą metodą badawczą, która wykorzystuje urządzenie rentgenowskie do wytworzenia obrazu umożliwiającego wykrycie i analizę wad w spoinie. Można wykryć wady spawalnicze, takie jak porowatość i wtrącenia żużla, a także korozję w spoinie.