Szukasz mieszkania do wynajęcia lub chcesz go kupić? Jeśli robisz to pierwszy raz, możesz czuć się zagubiony w gąszczu ofert, ogłoszeń, cen za metr kwadratowy i zapewnień właścicieli o doskonałych warunkach panujących w lokalach. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim od zastanowienia się, w jaki sposób podejść do poszukiwania wymarzonego M. Sprawdź, jak to zrobić.
Samodzielnie czy z pomocą pośrednika?
Pierwszą kwestią jest to, czy szukając mieszkania do kupna lub wynajmu, zabrać się za to samodzielnie czy skorzystać z pomocy. Specjaliści z biura nieruchomości Remax-Gold w Katowicach podkreślają, że druga opcja może okazać się korzystniejsza. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu można znacznie szybciej sfinalizować transakcję. Jest to ważne szczególnie dla osób, które chcą wynająć lokal, ale nie tylko. Współpraca z biurem nieruchomości najczęściej wygląda w taki sposób, że na wstępie podaje się warunki, jakie powinno spełniać idealne mieszkanie. Pośrednik z pewnością zapyta o:
- metraż,
- liczbę i rodzaj pomieszczeń,
- lokalizację,
- preferowaną cenę,
- typ budynku (blok, kamienica, nowe lub stare budownictwo),
- wybór rynku pierwotnego lub wtórnego (w przypadku chęci zakupu mieszkania).
Można szczegółowo określić kryteria lub podać tylko niektóre z nich, na przykład metraż i cenę bez wskazania na konkretną lokalizację.
Następnie pracownik biura nieruchomości analizuje zebrane informacje i dobiera odpowiednie lokale, które spełniają podane warunki. Dla osoby szukającej mieszkania jest to ogromna oszczędność czasu — nie musi tego procesu przeprowadzać samodzielnie.
Kolejną zaletą skorzystania z pomocy pośrednika jest to, że biura dysponują wyłącznie sprawdzonymi ofertami. Nie ma więc ryzyka, że mieszkanie opisywane jako „przytulna kawalerka z pięknym widokiem” okaże się ciasną klitką w przyziemiu, w której trudno nawet ustawić podstawowe meble.
Gdzie szukać mieszkań — jaką lokalizację wybrać?
Nienależnie od tego, czy zdecydujesz się na współpracę z biurem nieruchomości, czy postanowisz szukać wymarzonego lokum samodzielnie, zacznij od określenia jego podstawowych parametrów. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Na jakie kwestie zwracać uwagę?
Jeśli już wiesz, jaki rejon Cię interesuje, to bardzo dobrze, bo spora część zadania jest za Tobą. Wiele osób nie ma jednak pewności, która dzielnica czy osiedle będą najbardziej atrakcyjnym położeniem ich nowego mieszkania. Jak wybrać tak, aby nie żałować?
Przede wszystkim zastanów się, jak wygląda Twoje życie prywatne. Pracujesz, uczysz się, a może jesteś młodym rodzicem? Weź pod uwagę, że zakup mieszkania to inwestycja na lata. Twoje potrzeby mogą więc zmieniać się w czasie.
Tak prozaiczne kwestie, jak nowa siedziba biura mogą zatem sprawić, że Twój dojazd do pracy stanie się utrudniony. Warto więc nie kierować się wyłącznie bieżącymi potrzebami, tylko myśleć perspektywicznie. Przykładowo, jeśli mieszkanie mieści się nieopodal węzła komunikacyjnego z wieloma przystankami, niezależnie od tego, gdzie będziesz chciał dojechać, nie będziesz miał z tym kłopotu.
Zwróć także uwagę na stan infrastruktury miejskiej, z czym może być różnie na nowych osiedlach. Obecność szkoły, apteki, przychodni czy biblioteki może wydawać się mało istotna… dopóki nie będziesz miał potrzeby, by z nich skorzystać.
Rozważ też typowo subiektywne kwestie, takie jak przyjemne sąsiedztwo czy ładny widok. Nie są to być może sprawy kluczowe, jednak pamiętaj, że wybierasz swoje nowe miejsce do życia. Powinno zatem być idealnie dopasowane do Twoich upodobań. Pracownicy biur nieruchomości pomogą Ci znaleźć właśnie takie miejsce.