Adwokat w Rybniku, prawnik czy radca prawny - czym się zajmują i jak wygląda wizyta

Czy radca prawny lub prawnik posiada taki sam zakres kompetencji, uprawnień i znaczy to samo co adwokat? Radca prawny to w zasadzie prawnik, który ukończył taką aplikację. Natomiast adwokat to również prawnik, któremu udało się zdobyć aplikację adwokacką, mogąc tym samym występować przed sądem w sprawach karnych.

Zanim wybierzemy do którego specjalisty się udamy np. do adwokata w Rybniku jeśli jesteśmy z tego miasta, musimy wiedzieć z jaką dokładnie sprawą mamy do czynienia. W sprawach karnych, możliwe, że lepiej rozważyć udanie się do adwokata, który typowo w tych tematach się specjalizuje. W sprawach cywilnych, gospodarczych, może okazać się większe doświadczenie posiada radca prawny.

Wszystko jest jednak sprawą indywidualną. Dlatego przede wszystkim zwróć uwagę na indywidualne doświadczenie danego adwokata, prawnika czy radcy prawnego. Sprawdź w jakich sprawach i dziedzinach prawa dany specjalista ma największe doświadczenie.

Warto pamiętać też, że adwokata i radce prawnego obowiązuje tajemnica zawodowa. Jak możemy przeczytać poniżej:

"Tajemnica zawodowa nie może być ograniczona w czasie"

Źródło cytatu: Adwokat Rybnik. Zatem jak widać, korzystając z usług adwokata lub radcy prawnego mamy pewność, że nasze informacje są bezpieczne. 

Kancelarie adwokackie w Rybniku – jak wygląda pierwsza wizyta

Jeśli posiadasz jakiś skomplikowany problem prawny, który chcesz rozwiązać to pierwsze spotkanie w kancelarii adwokackiej z prawnikiem może być bardzo ważne. Adwokat w Rybniku lub każdym innym mieście czy też prawnik lub radca prawny zapozna się z twoją sprawą i przedstawi możliwe opcje. Powinieneś dowiedzieć się również jakiej dziedziny ona dotyczy na przykład:

  1. Prawo karne
  2. Prawo cywilne
  3. Prawo spadkowe
  4. Prawo rodzinne

Na pierwszą wizytę można zabrać ze sobą wszelkie dokumenty i materiały, które mogą okazać się przydatne przy zapoznawaniu się ze sprawą. Warto też zapisać sobie jakieś najważniejsze pytania, które mamy do adwokata przed wizytą, aby nie zapomnieć o nich w trakcie wizyty.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości jak będzie przebiegać cała sprawa, czy ma szansę na wygraną itd. to pierwsza wizyta jest dobrym momentem, aby takie pytania zadawać.

Dobór środków prawnych, które są możliwe w danej sprawie wynika również z tego, co chce klient osiągnąć. Adwokat, będzie w stanie przedstawić Ci jakie kolejne kroki warto podjąć.

Ważne jest też znalezienie specjalisty, który podejdzie indywidualnie do sprawy. Dzięki wysokiemu zaangażowaniu w sprawę, szansa na osiągnięciu sukcesu z pewnością rośnie. Równie ważnym czynnikiem jest sprawowanie nadzoru nad przebiegiem sprawy. Stały nadzór prawnika nad tym jak idą postępy oraz powiadamianie klienta o wszelkich postępach jest również ważne.

Czy adwokat w Rybniku i prawnik to to samo?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze, co oznacza, że może on być adwokatem, radcą prawnym czy notariuszem. Oczywiście taka osoba, nie musi posiadać żadnego z tych dodatkowych tytułów zawodowych. Prawnik może zatem pomóc w takich tematach jak np.:

  • udzielanie porad prawnych
  • opinie
  • sporządzanie i przygotowywanie umów

Adwokat to prawnik, który odbył aplikację adwokacką oraz pozytywnie zdał egzamin, który uprawnia go do pracy w tym zawodzie. Następnie taka osoba uzyskuje wpis na listę adwokatów. Zyskuje uprawnienia do reprezentowania:

  • osób prawnych
  • osób fizycznych
  • jednostek organizacyjnych

Adwokaci mogą reprezentować swoich Klientów w sprawach każdego rodzaju. Warto wziąć jednak pod uwagę, że niektórzy z nich mogą preferować sprawy z konkretnej dziedziny prawa i posiadają w nich większe doświadczenie.

Czym zajmuje się adwokat rozwodowy w Rybniku?

Kiedy pojawia się temat rozwodu, a sama sytuacja jest skomplikowana, często osoby decydują się na pomoc prawną. Jeśli małżonkowie oboje zgodnie uznali, że chcą rozejść się bez żadnych roszczeń wobec siebie, sprawa jest prosta. Jednak kiedy sprawa nie może zostać przeprowadzona w uproszczonej procedurze, może przydać się pomoc.

Wynika to z faktu, że nie każdy posiada dużą wiedzę na temat prawa oraz czas na samodzielne prowadzenie takiej sprawy. W takim przypadku pomoc adwokata może zaoszczędzić sporo czasu.

Adwokat w Rybniku lub z innego miasta, w którym będzie prowadzona sprawa rozwodowa może zająć się za Ciebie obsługą prawną całego procesu rozwodowego. Gromadzi i przygotowuje on wszelkiego rodzaju dokumenty, pomaga w podziale majątku, opracowywaniu strategii.

W przypadku kiedy druga strona nie wyraża zgody na rozwód, adwokat może pomóc przedstawić drugiej stronie korzyści z „pokojowego” rozwiązania tej sytuacji, bez dodatkowych kosztów prawnych i prowadzenia całej rozprawy. Warto wtedy również poinformować drugą stronę, że w przypadku braku porozumienia, może zostać wszczęte postępowanie rozwodowe.

Adwokat a tajemnica zawodowa

Radcy prawni jak również adwokaci są zobowiązani do przestrzegania wielu zasad Kodeksu Etyki zawodowej. Jednym z bardzo ważnych jest obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Obowiązek ten jest nieograniczony w czasie.

Oczywiście adwokacki są również zobowiązani do zapewniania odpowiednich środków bezpieczeństwa chroniących dane klienta. Dzięki temu, klient kancelarii adwokackiej ma pewność, że jego tajemnice są bezpieczne i nie zostaną wykorzystane przeciwko niemu. Wszystkie informacje, które klient przekazuje są objęte tą tajemnicą.