Memory dla dzieci. Dlaczego warto zachęcać dziecko do tej zabawy

Zapamiętywanie jest sztuką, której uczymy się przez całe życie. Gra memory dla dzieci, zwana też po prostu "Pamięć" jest już kultowa. Kiedyś samodzielnie wykonywało się obrazki na kartonikach, a dziś wystarczy kupić grę, która w dodatku może mieć różnorodną tematykę. Co ciekawe memory uczy nie tylko spostrzegawczości i zapamiętywania położenia tych samych kart, ale również ich treści. Często wykorzystywana jest w nauce języka angielskiego, ale można dzięki niej nauczyć się też nazw zwierząt czy konkretnych gatunków, nazw państw i kojarzonych z nimi zabytków, a także flag świata i wielu innych ciekawych rzeczy.

Wytężajcie umysły i uczcie się koncentracji

W dzisiejszych czasach trudno o koncentrację, kiedy wokół jest wiele rozpraszaczy w postaci telewizji, Internetu czy gier, a często robi się wiele rzeczy jednocześnie. Podobnie robią też dzieci, naśladując rodziców, choć nie powinny. Zatem jednocześnie odrabiają lekcje, oglądają bajkę, a przy okazji bawią się smartfonem. A przecież może być inaczej. Koncentracja na jednej rzeczy w takiej sytuacji może być bardzo utrudniona, zatem warto sięgnąć po grę memory, która nas, a także nasze dzieci tej koncentracji skutecznie nauczy.

Sztuka zapamiętywania poprzez zabawę

Uczenie się bywa nudne, bo opiera się na pewnych schematach. Jednak memory wcale nudne nie jest, bo wyrazy i powiązane z nimi obrazy zapamiętuje się przy okazji współzawodnictwa. Można zatem wybrać grę memory niejako w wersji oryginalnej i w ten sposób uczyć dziecko nowych angielskich słówek. Można wybrać memory z różnych kategorii, wtedy tym łatwiej będzie zapamiętać poszczególne wyrazy.

Dziecko czeka klasówka z geografii? Pomoże gra memory!

Nawet starszym dzieciom gra memory może przypaść do gustu. Mogą bowiem dzięki niej nauczyć się geografii, a dokładnie flag państwowych. W ten sposób łatwiej skojarzą na sprawdzianie obrazek z napisem i być może dostaną lepszą ocenę. Warto tutaj podkreślić, że memory może angażować wszystkie techniki uczenia się, zatem kinestetykę, bowiem poruszamy obrazkami i odwracamy je w trakcie gry, percepcję wzrokową bo musimy je dokładnie obserwować, aby zauważyć te same pary. Jednak memory może angażować także uczenie się słuchowe, bowiem wystarczy w trakcie odwracania wymawiać poszczególne wyrazy.

Nauka zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zabawę

Są takie kwestie, które dziecko absolutnie powinno wpoić sobie jak najszybciej i są to zasady ruchu drogowego. Zwłaszcza, jeśli posiadając kartę rowerową czy będąc pod opieką rodziców, chce jeździć także po miejskich drogach, nie może stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Mozolne powtarzanie poszczególnych znaków zakazu czy ostrzegawczych nie zawsze idzie dobrze, a przy grze memory może pójść znacznie lepiej, co wpłynie na większe bezpieczeństwo dziecka w czasie codziennej czy okazjonalnej jazdy na rowerze.

Rywalizacja, która nigdy się nie kończy

Gra memory ma to do siebie, że partie można rozgrywać wielokrotnie, zliczać punkty, ilości odgadniętych par. Możliwości jest naprawdę sporo, ale najważniejsze jest, że można po prostu poczuć bakcyla rywalizacji, bo któż z nas nie lubi czasem pościgać się z innymi, choćby w takiej nieco statycznej formie, ale z zaangażowaniem szybkości umysłu. Dziecko szybko pokocha tę grę i samo będzie namawiało rodziców na wspólną zabawę. To świetny sposób na spędzanie rodzinnych wieczorów wspólnie i nie przed telewizorem, jak to zazwyczaj ma miejsce. Warto zatem kupić dziecku grę memory i bawić się razem z nim, także ćwicząc swoją pamięć.