Pożyczka na raty udzielana jest zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe. Jeśli aplikujesz o kredyt na raty w banku, należy liczyć się z formalnościami. Pożyczkobiorca musi udawać się do instytucji bankowej, stać w długich kolejkach, wypełniać stosy dokumentów i kilka dni czekać na decyzję. Potem może się okazać, że decyzja bankowa jest negatywna. W przypadku pożyczki na raty w firmie pozabankowej wszystko odbywa się bez zbędnych komplikacji. Proces aplikowania o pożyczkę jest bardzo prosty i przejrzysty.

Pożyczka na raty - jak wybrać

Jak ubiegać się o pożyczkę na raty

Procedura złożenia wniosku o pożyczkę na raty wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłej chwilówki. W celu zaciągnięcia pożyczki na raty wnioskodawca musi wypełnić kilka prostych kroków:

  1. Wybranie pożyczkodawcy
  2. Rejestracja i wypełnienie wniosku
  3. Weryfikacja rachunku
  4. Otrzymanie gotówki

Ważnym etapem jest weryfikacja rachunku. W tym celu pożyczkobiorca musi dokonać przelewu w wysokości ok. 1 zł na konto wybranej firmy pożyczkowej. Są jednak pożyczkodawcy udzielające pożyczki bez przelewu. W tym przypadku weryfikacja odbywa się poprzez logowanie do bankowości elektronicznej klienta za pomocą specjalnej aplikacji. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji gotówka zostanie natychmiast przekazana na konto klienta.

Kto może aplikować o pożyczkę na raty

Firmy pożyczkowe, udzielające pożyczki ratalne, stawiają przed klientami następujące wymagania:

  • wiek – co najmniej 18 lat;
  • posiadanie ważnego dowodu osobistego;
  • posiadanie indywidualnego konta;
  • obywatelstwo RP.

Oprócz tego klient może być poproszony o przesłanie zaświadczenia z pracy lub wyciągu z konta. Niektóre firmy sprawdzają klienta w bazach dłużników. Posiadanie negatywnego wpisu zwykle powoduje odmowną decyzję. Ponadto, wiele pożyczkodawców ustalają też górną granicę wieku (np. do 65 lat). Więc przed aplikowaniem o pożyczkę na raty dokładnie sprawdź warunki udzielenia oraz korzystania z pożyczki.

Warunki uzyskania pożyczki na raty

Jeśli planujesz większe wydatki, należy wybrać pożyczkę na raty. Okres zobowiązania zwykle waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Kwota pożyczki ratalnej może wynosić od kilkunastu tysięcy złotych. Koszt takiego produktu zależy od kwoty zobowiązania oraz okresu spłaty. Pożyczka pozabankowa na raty przypomina zwykły kredyt w banku z harmonogramem, zgodnie z którym należy dokonywać opłat. Brak wpłaty w ustalonym w umowie terminie powoduje negatywne konsekwencje finansowe. Na klienta czeka przekazanie sprawy do windykacji, sprzedaż długu, postępowanie sądowe czy egzekucja komornicza. Dlatego warto dobierać parametry zobowiązania tak, by móc sprawnie wywiązać się z zobowiązania. Pamiętaj, że pożyczkobiorca ma prawo odstąpić od umowy pożyczki. W tym celu warto napisać stosowny wniosek w ciągu 14 dni od dnia zaciągnięcia pożyczki.

Podsumowanie

Obecnie na rynku finansowym istnieje wiele firm pozabankowych, oferujących pożyczki. Dlatego przed aplikowaniem o dodatkowe koszty warto sięgnąć do porównywarki chwilówek na raty - marketpozyczka.pl w celu dokonania odpowiedniego wyboru. Strona zawiera tylko aktualne informacje na temat pożyczek ratalnych. Oprócz tego warto sprawdzić opinii prawdziwych klientów o korzystaniu z usług firm pozabankowych.