• Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne "SMOG"

  28 stycznia br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG". Funkcjonariusze będą zwracać uwagę również na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Podziękowania dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego

  Na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach wpłynęły podziękowania od jednego z mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Mieszkaniec w liście wyraził wdzięczność za pomoc policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy. Mł.asp. Dariusz Nieszporek i st.sierż. Łukasz Moskwa z katowickiej drogówki pomogli uwolnić zablokowany pojazd, który utknął wyniku najechania na metalowy pachołek. W liście kierujący opisał ofiarne zaangażowanie policjantów i pomimo otrzymania mandatu za popełnione wykroczenie kierujący był bardzo wdzięczny za udzieloną mu pomoc ze strony policjantów z katowickiej komendy. Taka pochwała bardzo nas cieszy i mobilizuje do dalszej rzetelnej służby.

 • Zatrzymano sprawcę uszkodzenia ciała

  Wywiadowcy z katowickich oddziałów prewencji zatrzymali mieszkańca Chorzowa, który spowodował uszkodzenie ciała innego mężczyzny. Do zdarzenia doszło w jednym z hosteli na Rynku w Katowicach. Sprawca usiłował zbiec z miejsca zdarzenia, lecz został zatrzymany przez policjantów w jednej z pobliskich bram. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

 • Na przestrzeni ostatnich lat postęp technologiczny pchnął cały czas do przodu, znacznie podnosząc moc użytkową wielu starych urządzeń i pozwalając nam tworzyć nowe. Nie inaczej jest z roletami i żaluzjami, które, wzbogacone o napęd elektryczny, oferują dziś o wiele więcej ciekawych rozwiązań i korzyści wynikających z ich użytkowania. Żaluzje zewnętrzne spełniają szereg istotnych ról w życiu codziennym mieszkańcom pomieszczeń w nie wyposażonych. Wyróżniamy aż pięć głównych zalet zastosowania ich w swoim domu, choć niektóre, na przykład zasłony typu shutters, mogą pochwalić się dodatkowo jeszcze jednym mocnym atrybutem – wizualną atrakcyjnością, która urzeknie każdego sympatyka pięknie prezentujących się fasad budynku.

  Żaluzje i rolety – co to właściwie jest?

  Żaluzje fasadowe to nic innego jak system zasłonowy montowany w nadprożu okien lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Spełnia szereg istotnych ról, o których po części wspomnieliśmy już wyżej, choć najbardziej znane są rolety antywłamaniowe. Żaluzje zewnętrzne, ze względu na miejsce ich montażu, dzielimy na cztery główne kategorie:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

  Jak widać, każdy z nich znajduje zastosowanie w jasno określonych okolicznościach i trzeba wiedzieć o tym, że wybór złego rodzaju rolet będzie poważnym błędem. Zdecydowanie najlepszym czasem na podjęcie decyzji o montażu żaluzji i rolet, jest etap projektowania lub budowania domu. Dzieje się tak, ponieważ wówczas możemy wkomponować skrzynkę zewnętrznej rolety okiennej w nadproże okna, co skutkować będzie tym, że nie będzie ona zasłaniać powierzchni okna i będziemy mogli ładnie ją zabudować. Co się zaś tyczy samej budowy rolet, jest ona prosta i przejrzysta:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

  Warto wspomniec, że żaluzje zewnętrzne o napędzie elektrycznym są zdecydowanie najatrakcyjniejsze pod każdym względem. Są o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu (zamiast podchodzić do okna i manualnie korygować poziom zakrycia, robimy to za pomocą przycisku na pilocie lub nawet innym urządzeniu mobilnym), do tego dechują się większym zaawansowaniem technologicznym i mnogością możliwości wykorzystania ich potencjału. Napęd elektryczny pozytywnie wpłynąć może również na finalną cenę rolet zewnętrznych, ponieważ ich montaż jest wówczas o wiele łatwiejszy.

  6 zalet żaluzji zewnętrznych, które sprawią, że zapragniesz ich w swoim domu. Nie wierzysz? Sprawdź

  Rolety antywłamaniowej – cena nie gra roli?

  Istnieje wiele przesłanek ku temu, by w procesie podejmowania decyzji o zaufaniu roletom antywłamaniowym, cenę zepchnąć na drugi plan. Posiadają one bowiem aż 6 mocnych zalet:

  1. Ochrona przed upałami w porze letniej – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia. Zwykłe okna przepuszczają aż 80% światła, co w upalne dni skutkować może przysłowiową „patelnią” w pomieszczeniu.
  2. Zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu zimą – oknami ucieka z budynku od 15 do 25% energii cieplnej. Roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu dzięki poduszcze powietrznej powstałej między pancerzem rolety a oknem.
  3. Ochrona przed włamywaczami – najlepsze rolety posiadają blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
  4. Redukcja hałasu dobiegającego z zewnątrz – to ważne dla mieszkańców głośnych okolic, na przykład miast.
  5. Prywatność – przez zasłonięte okna nikt nie zobaczy tego, co dzieje się w środku.
  6. Wizualny wdzięk – zwłaszcza zasłona typu shutters.
 • Katowiccy policjanci przechwycili ponad 4 kg narkotyków

  Policjanci z wydziału antynarkotykowego katowickiej komendy podczas kontroli autobusu jadącego z Cieszyna do Katowic ujawnili ponad 4 kg marihuany. Zatrzymany pasażer, do którego należał bagaż to 32-letni mieszkaniec Katowic. Mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora prowadzącego postępowanie, sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Sprawcy grozi do 10 lat więzienia.

 • Czy wiesz, że?

  Czy wiesz, że policjant może użyć broni nawet w pościgu za sprawcą naruszenia prawa?

 • Grillowanie to jeden z najchętniej uprawianych czynności przez Polaków w sezonie wiosenno-letnim. Często sama koncepcja grillowania jest powodem spotkań z rodziną i bliskimi. Aby odczuwać radość z grillowania swoich ulubionych potraw, warto zainwestować w trwały sprzęt. Oczywiście każdy producent grilli zachęca do zakupu własnych produktów. Dlatego warto taką decyzję odpowiednio przemyśleć.

  Jaki rodzaj grilla wybrać?

  Na polskim rynku możemy wyróżnić cztery główne rodzaje grillów: węglowe, gazowe, elektryczne oraz gazowo-węglowe. Każdy z nich ma unikalne cechy oraz posiada funkcje pod konkretne użytkowanie.

  Grille węglowe jest to najpopularniejszy typ grilla. Jest on najczęściej używany na ogrodach podczas rodzinnych spotkań. Do dedykowanego pojemnika wrzucamy węgiel i go rozpalamy za pomocą rozpałki. Minusem tego rodzaju grilla jest konieczność samodzielnego rozpalania. Tradycjonaliści bowiem mówią, że smak dymu i jego zapach w potrawach jest bezcenny.

  Jaki Grill wybrać?

  Grille gazowe stają się coraz bardziej popularne. Do rozpoczęcia grillowania za pomocą grilla gazowego, konieczne jest podłączenie go do butli z gazem, co wymaga czujności i sprawności. Grill gazowy pozwala utrzymywać stałą temperaturę, jej sprawną regulację, a także jest tańszy w utrzymaniu niż grill węglowy.

  Grille elektryczne pozwalają na grillowanie w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Zazwyczaj grill ten sam się nagrzewa i po chwili jest gotowy do przygotowania swoich przysmaków. Atutami tego rodzaju grilla jest szybkość nagrzewania się i łatwe utrzymanie czystości.

  Grille gazowo-węglowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Umożliwiają grillowanie na palnikach grillowanych oraz na węglu.

  Przed wyborem odpowiedniego grilla warto wziąć pod uwagę, przy jakich okazjach będziemy z niego korzystali oraz ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na jego utrzymanie.

  A co, jeśli nie możemy mieć własnego grilla?

  Nie każda osoba jest oczywiście fanem grillowania, by kupować grill na własny użytek. Osoby, które nie posiadają własnego grilla, a nie chcą się pozbawiać przyjemności jedzenie grillowanych potraw, mogą skorzystać z usług wypożyczalni eventowych. Wypożyczalnie oferują wyposażenie, które pozwala na organizowanie własnych imprez.

  Usługi często również dotyczą wynajmu grilli oraz sprzętu do wędzenia co umożliwiają organizowania grillowych spotkań bez konieczności kupna własnego. Jest to niezwykle atrakcyjna propozycja, ponieważ wynajęcie takiego sprzętu na parę dni, nie tworzy problemu przechowywania i konserwacji.

  Warto również, przy okazji szukania grilla, zapoznać się z całą ofertą firm eventowych, ponieważ udostępniają one również namioty imprezowe na wynajem, wynajem mebli eventowych, porcelanę, bieliznę meblarską czy dekorację i oświetlenie.

  Podsumowanie

  Przed zakupem własnego grilla warto zapoznać się dokładnie z rynkiem branży grillowej. Rynek ten oferuje wiele rodzajów grilli napędzanych różnymi rodzajami paliw. Każdy rodzaj ma wady i zalety, które zestawić z własnymi motywami użytkowania. Jeżeli nie mam potrzeby kupowania własnego grilla, możemy skorzystać z usług firm, pozwalających wynająć grill na krótki okres użytkowania.

  Spotkania z muzyką

  zapraszamy na cykl spotkań

  wernisażowi towarzyszyć będzie spektakl TEATRU BEZ NAZWY

  zapraszamy na cykl spotkań

  spotkanie dla seniorów i dzieci

  Spotkania z muzyką

  Warsztaty Medialab Katowice
  Czytaj więcej
  Spotkanie z dr Joanną Lusek - o kobietach w okresie powstań i plebiscytu
  Wernisaż wystawy obrazów Marioli Markowiak
 • Rozsądne parkowanie, wspólna kontrola Policji i Straży Miejskiej

  Katowiccy policjanci wspólnie ze Strażnikami Miejskimi z Katowic, przeprowadzili akcję dotyczącą niewłaściwego parkowania pojazdów na terenie miasta Katowice. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na pojazdy pozostawione na drogach dla rowerzystów, chodnikach, w obrębie przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej oraz skrzyżowań.

 • Zatrzymany za napaść na nastolatka

  Wywiadowcy z katowickiej komendy zatrzymali mężczyznę, który pobił nastolatka w centrum Katowic. Zatrzymany usłyszał już zarzut naruszenia czynności narządu ciała. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

 • Wprowadzenie stopni alarmowych na terenie całego kraju

  Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia 2020 r. (od godz. 00:01) do środy 29 stycznia 2020 r. (do godziny 23:59).

 • Idealny bekon – jak przyrządzić?

  Bekon / boczek różnie nazywane, mają wielu swoich fanów. Z czego w ogóle wynikają różnice w nazwie? Czy czymś różnią się te dwa produkty? A może to tylko kwestia szerokości geograficznej? Jakie potrawy najlepiej smakują z boczkiem? No i który jest najlepszy ten wędzony, pieczony, a może gotowany?

  Boczek, a bekon czy są jakieś różnice?

  Ciężko nazwać to różnicami. Boczek bywa często bardziej tłusty, ponieważ pochodzi z innej części świni. Stąd też inna zawartość tłuszczu w tych dwóch produktach. Z punktu widzenia dietetyków jest to tak naprawdę ten sam rodzaj pożywienia. Zawiera mięso oraz sporo tłuszczu. Oba produkty można spotkać w formie gotowanej lub wędzonej. A gdzie wędzić taki przepyszny bekon? Najlepiej w domowej metalowej wędzarni.

  W związku z powyższym można wysunąć hipotezę, iż bekon i boczek to tak naprawdę to samo. Jeśli na półce sklepowej zostanie położony boczek, a opisany jako bekon to z pewnością niewiele osób zauważy jakąkolwiek różnicę. Jednym słowem główna różnica to kwestia pochodzenia nazwy, szerokości geograficznej.

  Wędzony boczek jako nieodłączny element europejskiej kuchni

  Boczek z wędzarni metalowej czy też z grilla na wynajem przyda się do wielu potraw. Jako pierwsze wpadające na myśl są Spaghetti Carbonara, jajecznica czy roladki mięsne nim owinięte. Tak naprawdę można użyć go praktycznie do każdej potrawy. Jeśli nie jako składnik główny, to jako dodatek nadający niezwykłego smaku. Spotkamy Go praktycznie w każdej kuchni świata. Stosowany jest zarówno do śniadań jak i na lunch czy kolację.

  A jaki jest najlepszy? Gotowany, pieczony czy ten z wędzarni metalowej? Tu odpowiedzi z pewnością są przeróżne, ponieważ każdy ma swojego faworyta. Niektórzy będą zachwycać się tym wędzonym. Dla innych najlepszy będzie podsmażony jak w Carbonara. Jeszcze inni uwielbiają ten pieczony w piekarniku, jeszcze ciepły z dodatkiem musztardy .Jednym słowem dla każdego coś innego.

  Czy boczek jest zdrowy?

  Zasada jest jak przy każdym produkcie. Przy zachowaniu umiaru nie zaszkodzi. Kiedy jednak będzie jedzony codziennie z pewnością może być bardzo szkodliwy. Po pierwsze zawiera tłuszcz zwierzęcy, który sprzyja podwyższonemu cholesterolowi oraz chorób naczyń wieńcowych i serce, jak np. miażdżyca. Dlatego też należy spożywanie takiego produktu równoważyć zdrowymi tłuszczami roślinnymi.

  Boczek ma również i dobre strony. Zawiera duże dawki żelaza oraz witamin z grupy tych rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, D, E i K. Ponadto zawiera spore dawki białka będącego budulcem ludzkiego ciała. Dodatkowo jak się okazuje zawiera również bardzo zdrowe kwasy Omega3 i 6. Jak widać nawet tak prozaiczny boczek może okazać się zdrowy. Warto jednak pamiętać, aby pochodził z pewnego źródła i był odpowiednio przyrządzony. Co jeszcze jest ważne to umiar w jego spożywaniu.

  Podsumowanie

  Jak się okazuje boczek i bekon można uznać za te same produkty. Różnica nazewnictwa wynika jedynie z pochodzenia geograficznego. Na świecie występuje bardzo wiele potraw, do których jest dodawany, ponieważ jego smak i aromat nadają im szczególny charakter. Współcześnie każdy może zainwestować w metalową wędzarnie i samodzielnie wędzić przepyszny boczek do jajecznicy. Na zdrowie.

  Pojedynek Herosów (S05E05)