Jak znaleźć pracę w IT w Katowicach? Możliwe stanowiska i zarobki

IT, czyli sektor technologii informacyjnych, to dynamicznie rozwijająca się branża na rynku pracy. Oferuje wiele nowych wakatów, wysokie zarobki, hybrydowy bądź zdalny tryb pracy i nie tylko. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie wiele osób pragnie się przebranżowić i stać specjalistami od IT.

Cechy branży IT – na czym polega praca?

Zakres działania branży IT jest bardzo szeroki i ze względu na to potrzebuje wielu różnych specjalistów. Z pewnością pierwszym skojarzeniem z tą branżą jest zawód programisty i kodowanie. Jest ono jak najbardziej słuszne – obecnie stawia się na osoby specjalizujące się w danej dziedzinie (czyli np. projektowaniu aplikacji, oprogramowań czy stron webowych) lub grupie języków programowania. Wysoce cenione jest również posługiwanie się językami obcymi, w szczególności językiem angielskim. Wynika to z faktu, że klientami firm IT są przeważnie zagraniczne przedsiębiorstwa, a swobodna komunikacja jest niezbędna na każdym stanowisku.

Techniki informatyczne cechują się także intensywnym rozwojem. Ze względu na powstawanie nowych technologii pracownicy muszą być nastawieni na ciągłą naukę i rozwijanie swoich umiejętności. W tej dziedzinie nie ma miejsca na stagnację czy monotonię w pracy.

Gdzie szukać pracy w IT w Katowicach?

Szukanie nowej posady może być czasochłonnych zajęciem, nawet w przypadku branży IT. Pojawia się wiele ogłoszeń o pracę, dlatego czasami trudno jest znaleźć te odpowiadające własnym umiejętnościom. Ofert pracy IT w Katowicach można szukać na portalach internetowych. Jednym z nich jest No Fluff Jobs, który został stworzony specjalnie dla sektora IT. Publikowane są tam ogłoszenia polskich i zagranicznych firm, a każdy użytkownik przy pomocy wyszukiwarki może przefiltrować oferty pod względem odpowiednich kategorii, np. używanych w przedsiębiorstwie technologii czy języka pracy. Przy każdym z ogłoszeń o pracę podawane są szacowane zarobki na danym stanowisku.

IT to nie tylko programowanie – czym można się zajmować?

Poza pracą programisty czy developera, w branży IT dostępne są inne posady, które nie wymagają umiejętności programowania. Dlatego sektor ten przyciąga także humanistów, filologów czy artystów. Mogą oni znaleźć zatrudnienie jako UX designerzy, czyli osoby związane z analizowaniem zachowań użytkownika lub jako UI designerzy, którzy projektują wygląd interface’u. Poszukujący pracy, który czuje się dobrze w zarządzaniu i kontaktach międzyludzkich może aplikować na stanowisko projekt managera lub rekrutera IT.

Sektor IT zatrudnia także testerów oprogramowania, którzy sprawdzają, czy dany produkt działa prawidłowo. Pracują oni manualnie lub automatycznie. Znajomość języków programowania nie jest wymagana na stanowiskach analityków biznesowych. Co prawda, powinni oni znać się na technicznej stronie pracy, jednak sami nie muszą tworzyć kodów. Podobnie jest w przypadku pracowników helpdesku, którzy odpowiadają w głównej mierze za kontakt z klientem i rozwiązywanie jego problemów. Branża IT potrzebuje także specjalistów ds. wdrożeń systemów ERP (związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem) lub administratorów.

Jakiego wynagrodzenia się spodziewać?

Branża IT znana jest z tego, że można wiele zarobić, będąc np. programistą, nawet na niższych szczeblach kariery (w porównaniu z innymi sektorami rynku pracy). Niestety, nie można stwierdzić wysokości wynagrodzenia z dokładnością do złotówki, ponieważ są ono uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest poziom doświadczenia – starsi specjaliści mogą oczekiwać wyższych stawek, które zaczynają się od 8 000 zł brutto, a mogą kończyć nawet na kilkunastu czy kilkudziesięciu tysiącach miesięcznie. Pracownicy zaczynający swoją pracę w IT przeważnie otrzymują pensję w okolicach od 4 000 do 5 000 zł brutto. Konkretne wynagrodzenie zależne jest również od miejsca siedziby firmy (zagraniczne przedsiębiorstwo może oferować wyższe stawki niż te w Polsce) oraz danego stanowiska, a także używanych technologii i pozostałych umiejętności.