Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Wczoraj na katowickich drogach zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Trzymaj się prawego pasa”. Policjanci wydziału ruchu drogowego kontrolowali nie tylko kierujących, którzy tamowali i utrudniali ruch, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny ale reagowali na wszystkie naruszenia obowiązujących przepisów.

Policjanci z Wydziału ruchu Drogowego komendy Miejskiej Policji w Katowicach włączyli się do regionalnych działań pn „Trzymaj się prawego pasa” od wczesnych godzin rannych. Katowiccy mundurowi skupili się na drogach dwu - i trzyjezdniowych, gdzie najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń drogowych.

Celem działań było ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach przez kierujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadących lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. Niestety niejednokrotnie każdy z nas spotyka się z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa pomimo faktu, że prawy pas jest wolny i tamują lub utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania ryzykownych manewrów, jak choćby wyprzedzanie z prawej strony.

W trakcie prowadzonych działań policjanci katowickiej drogówki zwracali uwagę nie tylko na obowiązek jazdy prawym pasem, ale na wszystkie popełniane wykroczenia w ruchu drogowym. W związku z powyższym policjanci ujawnili 238 wykroczeń, z czego aż 116 dotyczyły tzw. nie trzymania się prawego pasa.Policjanci nałozyli 61 mandatów karnych, skierowali do sądu 4 wnioski o ukaranie i zastosowali 173 pouczenia. Ponadto ujawniono 3 bez uprawnień, i kierującego który poruszał się samochodem pomimo odebrania mu uprawnień. Zatrzymano równiez kierującego w stanie nietrzeźwości, a takze 6 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny pojazdów lub brak ważnych badań technicznych.