Wielu z nas marzy o tym, by zorganizować kino w domu. Takie rozwiązanie nie jest niemożliwe, a sposobem na osiągnięcie celu i zyskanie największego komfortu jest projektor do kina domowego – urządzenie, pozwalające cieszyć się ogromnym obrazem o dużej jasności i w bardzo dużej rozdzielczości. Czy jednak warto inwestować w takie rozwiązanie i na co zwrócić uwagę, przy wyborze projektora? Sprawdźmy!

Projektor do kina domowego – dla kogo?

Projektor do kina domowego nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym salonie. Dla wielu z nas, 40- czy 50-calowy telewizor jest całkowicie wystarczający, a codzienne, wieczorne seanse z najbliższymi nie będą wymagać wygenerowania olbrzymiego, niemalże kinowego obrazu. Dlatego też rzutnik polecany jest przede wszystkim miłośnikom kina, którzy chcieliby każdego dnia mieć możliwość cieszenia się dużym obrazem i którzy pragną delektować się najdrobniejszymi szczegółami, podczas seansu. Projektory multimedialne doskonale sprawdzą się również w przypadku miłośników gier, którzy cenią sobie największą immersje w kontaktach z wirtualnym światem.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia – o ile w każdym salonie znajdzie się miejsce na telewizor, o tyle nie zawsze możliwe będzie wygenerowanie obrazu z projektora. Niezbędne jest tutaj zachowanie odpowiedniej odległości od ściany, a także posiadanie możliwości wystarczającego zaciemnienia pomieszczenia. Oczywiście można też zakupić projektor do kina domowego o wysokiej jasności, jednak warto pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe.

Kino w domu, czyli nawet 300 cali w Twoim salonie!

Decydując się na projektor multimedialny, Twoim celem jest z całą pewnością osiągnięcie odpowiednio dużego obrazu. Musisz wiedzieć, że w tym wypadku niezwykle istotne jest przede wszystkim to, jaką powierzchnię ma Twój salon i w jakiej odległości będziesz mógł ustawić projektor. Jeżeli będą to np. zaledwie 2 metry, osiągniesz obraz o przekątnej maksymalnie 50 cali. Jeżeli jednak może to być odległość rzędu 5-6 metrów, możesz liczyć nawet na… 300 cali. Jest to wielkość gigantyczna i niemal nieporównywalna nawet z największymi telewizorami.

Jednak wielkość obrazu to nie wszystko – najważniejsze są tutaj wysoka rozdzielczość oraz jasność, które w przypadku nowoczesnych urządzeń, dostępnych na rynku, są najlepsze z możliwych. Możesz postawić zarówno na standardowe urządzenia Full HD, jak również te najnowocześniejsze – 4K, które pozwolą Ci cieszyć się obrazem ostrym i pięknym. Co więcej – nawet jeżeli nie masz możliwości odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia, możesz postawić na projektor do kina domowego o jasności powyżej 3-4 tysięcy ANSI.

Projektor do kina domowego w salonie

Na co zwrócić uwagę, kupując projektor multimedialny?

Jeżeli chcesz stworzyć kino w domu i cieszyć się najlepszym możliwym obrazem, wyświetlanym przez projektor, pamiętaj o kilku niezbędnych elementach, takich jak:

  • rozdzielczość obrazu, która powinna być na minimalnym poziomie Full HD albo HD Ready,
  • jasności – w przypadku odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia, wystarczy 2 tysiące ANSI,
  • format obrazu – dla kina domowego optymalny będzie format 16:9,
  • technologia wyświetlania – optymalnym rozwiązaniem w przypadku kina domowego będzie LCD,
  • waga – im mniejsza tym lepiej, chyba że masz stałe miejsce dla projektora, wtedy nawet 5 kg nie będzie dla Ciebie problemem,
  • poziom generowanego hałasu – im mniejszy, tym oczywiście lepiej, choć w najnowocześniejszych projektorach multimedialnych, problem głośności nie jest duży,
  • energooszczędnoś
  • – warto postawić na projektor do kina domowego, który jest energooszczędny, a co za tym idzie – pozwoli Ci oszczędzić na kosztach energii.

Czy warto postawić na rzutnik multimedialny?

Jak najbardziej, o ile cenisz sobie najlepsze wrażenia, płynące z oglądania filmy czy grania na konsoli. Dzięki ogromnej różnorodności urządzeń, jakie są w tej chwili dostępne na rynku, masz naprawdę bardzo duży wybór i możesz postawić dokładnie na taki sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. A w dodatku dostępny będzie w naprawdę atrakcyjnej cenie!