Pracownik z Ukrainy szuka pracy, a Ty chcesz skorzystać z jego usług, by wypełnić lukę kadrową i zadbać o rozwój przedsiębiorstwa. Brzmi prosto i bezproblemowo, jednak jak się okazuje – wcale nie musi być aż tak lekko. Wynika to przede wszystkim z kilku obowiązków, jakie posiada pracodawca i które musi spełnić, by pracownik z Ukrainy mógł rozpocząć pracę w jego firmie bez najmniejszych problemów. Jeżeli interesują Cię pracownicy z Ukrainy albo pracownicy z Białorusi – sprawdź swoje najważniejsze obowiązki jako pracodawcy!

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? Najważniejsze obowiązki pracodawcy!

  • Pracownik z Ukrainy a kwestia jego pobytu w Polsce

Jeszcze do niedawna pracownicy z Ukrainy czy Białorusi nie mieli łatwo, ponieważ chcąc pracować w naszym kraju musieli postarać się o stosowne pozwolenie na pobyt i pracę. Jednak już od jakiegoś czasu przepisy mocno się zmieniły i zaczęła obowiązywać tzw. procedura uproszczona, w ramach której Ukraińcy mogą przebywać w Polsce w oparciu o ruch bezwizowy (przez 6 miesięcy w roku) i podejmować u nas pracę.

ważne sprawy przy zatrudnieniu pracowników z Ukrainy

Jednak procedury uproszczone nie wpływają na zakres Twoich obowiązków, których jest kilka. Przede wszystkim, jako pracodawca, musisz sprawdzić legalność pobytu Ukraińca, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów, to Ty poniesiesz z tego tytułu konsekwencje. Jeżeli pracownik z Ukrainy przebywa w Polsce w oparciu o ruch bezwizowy, wystarczy sprawdzić, czy posiada w swoim paszporcie stosowny stempel, uprawniający go do pobytu w Polsce. W przypadku pobytu na stałe – dokumentami, które powinieneś zweryfikować są wiza lub karta pobytu.

To nie wszystko – jeżeli chcesz, aby zatrudniani przez Ciebie pracownicy z Ukrainy pracowali dla Ciebie dłużej, niż przez okres 6 miesięcy, powinieneś wystąpić do wojewody o zezwolenie na pracę. Czas oczekiwania może potrwać kilka tygodni, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześniej!

Gdzie znaleźć Ukraińców do pracy?

Najłatwiej – w agencji pracy tymczasowej, która będzie w stanie zaproponować Ci odpowiednie kandydatury, np. http://www.pracowici.pl/pracownicy-z-ukrainy/. Zapewni Ci ona wynajem pracowników z Ukrainy, a co za tym idzie – znacząco ułatwi i usprawni cały proces zatrudniania.

  • Oświadczenie o chęci zatrudnienia Ukraińca

Zanim zatrudnisz Ukraińca, Twoim obowiązkiem jest zgłoszenie takiego zamiaru w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wystarczy złożyć tam stosowne oświadczenie, a także udowodnić, że na dane stanowisko nie ma chętnych do pracy Polaków – tylko wtedy pracownik z Ukrainy będzie mógł je zająć. Dokument, który musisz złożyć, znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy.

  • Zakwaterowanie dla pracownika

W sytuacji, gdy korzystasz z usługi, jaką jest leasing pracowniczy (wynajem pracowników), o kwestie zakwaterowania bardzo często zadba agencja pracy tymczasowej. Jednak kiedy zatrudniasz pracownika na własną rękę, jesteś zobowiązany do pomocy mu w znalezieniu mieszkania, a często nawet w kwestiach formalnych i zapłacenia kaucji właścicielowi lokalu.

  • Umowa o pracę

Pracownicy z Ukrainy powinni być zatrudniani w ramach umowy o pracę, w której zawarte zostaną wszystkie niezbędne elementy, takie jak rodzaj zajmowanego w firmie stanowiska, długość zatrudnienia, wynagrodzenie czy czas pracy. Jeżeli wybierzesz leasing pracowniczy, możesz zatrudniać Ukraińców na krótszy okres, w oparciu o umowy podpisywane z agencją pracy tymczasowej.

  • Badania lekarskie i BHP

Twoim ostatnim obowiązkiem, już po podpisaniu umowy, jest skierowanie pracownika z Ukrainy na badania lekarskie oraz BHP – pamiętaj o tym, bo bez tego legalne zatrudnienie Ukraińca nie będzie możliwe!