I LO im. Kopernika uczciło pamięć zmarłych pedagogów
W hołdzie nauczycielom – Katowice uczczą pamięć pedagogów I LO

W Katowicach odbyła się wyjątkowa ceremonia poświęcona pamięci zasłużonych nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także wojewoda śląski, Marek Wójcik, który jest absolwentem tej szkoły. Uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym przy ulicy Henryka Sienkiewicza, gdzie odsłonięto odnowione nagrobki Ludwika Kobieli oraz Franciszka Hrnczarka, dwóch wybitnych pedagogów.

  1. Uroczystość odsłonięcia odnowionych nagrobków Ludwika Kobieli i Franciszka Hrnczarka.
  2. Obecność wojewody śląskiego, Marka Wójcika, absolwenta I LO.
  3. Wspomnienie dokonań Ludwika Kobieli – etnologa, folklorysty i literata.
  4. Przypomnienie zasług Franciszka Hrnczarka, pioniera hokeja na Górnym Śląsku.

– Kiedy jeszcze sam byłem uczniem „Kopernika”, wielu ludzi dzieliło się ze mną swoimi wspomnieniami dotyczącymi nauczycieli. Wówczas jednak nie było takiego zorganizowanego dbania o pamięć profesorów tej szkoły, jaka jest teraz, widocznego choćby właśnie dziś. Cieszę się, że pan dyrektor Terlecki podjął taką inicjatywę i że młodzież jest zaangażowana w te działania – powiedział Marek Wójcik.

Ludwik Kobiela, który żył w latach 1897-1945, był nie tylko nauczycielem, ale również znawcą kultury górnośląskiej. Jego prace dotyczące regionalnych zwyczajów i wierzeń, a także opowieści o zakopanych skarbach, cieszą się niezmiennym uznaniem. Kobiela jest również autorem "Żabiego kraju", zbioru opowiadań o życiu wiejskim.

Franciszek Hrnczarek, żyjący w latach 1894-1956, znany był z pasji do sportów i muzyki. Jako pedagog wychowania fizycznego wprowadził do programu nauczania szereg nowych dyscyplin sportowych takich jak boks czy hokej na lodzie. Jego wkład w rozwój hokeja na Górnym Śląsku, w tym współzałożenie Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie, zapisuje go w annałach historii sportu regionalnego.

Ta uroczystość to piękny przykład na to, jak ważna jest pamięć o tych, którzy kształtowali młode pokolenia i wpływali na rozwój lokalnej kultury oraz sportu. Dzięki takim inicjatywom, dziedzictwo edukacyjne i kulturalne Katowic jest nieustannie pielęgnowane.


Źródło: Urząd Wojewódzki